Jakie mamy rodzaje okien dachowych?

Jakie mamy rodzaje okien dachowych?

Budując nasz dom, staramy się jak najlepiej wykorzystać wszystkie pomieszczenia, które w nim się znajdują. Dlatego też, coraz częściej na pokoje lub łazienki, wykorzystujemy przestrzenie na poddaszu, oczywiście pod warunkiem że jest tam wystarczająco dużo miejsca.

 

Aby do takiego pomieszczenia na poddaszu, w którym zwykle na mamy możliwości zamontowania okien ściennych, dostarczyć wystarczającą ilość światła, musimy zastosować okna dachowego. Od jakiegoś czasu stają się one bardzo popularne i widzimy je na coraz większej ilości budynków.

 

Poniżej przedstawiamy zestawienie jakiego rodzaju okna dachowe możemy spotkać w sklepach budowlanych i jakie możemy zainstalować w naszych domach.

okna dachowe obrotowe – w przypadku tych okien, oś skrzydła znajduje się w połowie ościeżnicy. Oś ta powinna znajdować się na poziomie oczu stojącego. Gdy okno jest otwarte, górna część okna odchyla się nad połać dachową. Są to okna najpopularniejsze, zwłaszcza ze względu na cenę.

- okna dachowe wysokoosiowe – w przypadku tych okien, oś obrotu znajduje się w ¾ wysokości ościeżnicy. W oknach tych stosuje się specjalne siłowniki, które wspomagają unoszenie się skrzydła. Niestety siłowniki te podnoszą cenę okien.

- okna dachowe uchylne – w przypadku tych okien, oś obrotu znajduje się w górnej krawędzi ramy okna. Są one niestety mało praktyczne, np. trudno je myć. Stosuje się w nich specjalne siłowniki i sprężynki, umożliwiające ich otwieranie i zamykanie,

- okna dachowe uchylno- obrotowe – okna te posiadają dwie osie obrotu. Jedna znajduje się w połowie wysokości ościeżnicy a druga w górnej krawędzi. Są one najbardziej skomplikowane a więc i najdroższe.

 

Okna dachowe, bez względu jaki ich rodzaj zamontujemy na pewno bardzo ułatwiają nam życie. Dzięki nim, w naszych pomieszczeniach możemy „cieszyć się” światłem naturalnym, które zawsze działa na nas najlepiej. Jednakże aby je zamontować, zawsze powinniśmy korzystać z usług fachowców. Ich montaż nie należy do najłatwiejszych, a wszystkie czynności należy dokonać z należytą starannością, by okno nie przeciekało.

Remont mieszkania, czyli od czego zacząć?
Planujesz zabrać się za remont mieszkania? Nie wiesz od czego rozpocząć? Naturalnie zawsze na starci...
Historia sztuki od kuchni
Na historię sztuki składają się dzieła wszystkich wielkich artystów i piśmiennictwo o sztuce....
Wybór SPA
Moda na zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną i atrakcyjny, młodzieńczy wygląd powoduje, że zwłaszcz...
Odzież patriotyczna na co dzień
Odzież patriotyczna jest gatunkiem odzieży, która jest coraz to chętniej kupowana przez zwole...