Liny stalowe - produkcja i wykorzystanie

Liny stalowe - produkcja i wykorzystanie

Liny stalowe to materialy pierwszej potrzeby we wszystkich niemal branżach przemysłu. Pełnią rolę zarówno części maszyn i urządzeń, jak i są używane w pracach z zakresu transportu, głównie w sytuacji bardzo ciężkich elementów. Zależnie od sytuacji, w jakich wykorzystuje się liny stalowe, stosuje się różną ich konstrukcję, nadającą im różne cechy. Podstawowymi surowcami do wytwarzania lin stalowych są druty stalowe, rdzeń oraz smar konserwujący. Stosowane podczas wytwarzania technologie to obróbka powierzchni, obróbka ciepłem, obróbka kształtująca oraz operacja cynkowania drutów.

Obróbka powierzchni polega na usunięciu z powierzchni drutów resztek z walcowania stali. Obróbka ciepłem bazuje na chwilowym podgrzaniu drutów, a potem ochłodzeniu go w ciekłym ołowiu. Obróbka kształtująca polega na wyciąganiu drutu, co owocuje wytworzeniem zgniotu odpowiadającego za wzrost wytrzymałości na rozciąganie. Cynkowanie drutu to proces przeprowadzany po to, by zapewnić mu powłokę chroniącą stal przed korozją. Operację tę przeprowadza się poprzez zanurzenie drutu w kadzi z ciekłym cynkiem. Liny stalowe skonstruowane są ze splotek. Splotka jest to element powstający poprzez splecenie drutów spiralnie dookoła rdzenia. Rdzeń na ogół jest wykonany z surowców naturalnych, takich jak bawełna bądź sizal, lub syntetycznych albo z metali. Rdzeń spełnia rolę środkowego zbiornika smaru – dzięki niemu lina jest miękka i utrzymuje elastyczność, łatwo się zgina i pracuje.

Splotki drutu mają rozmaity przekrój – okrągły, trójkątny, owalny. Przekrój całej liny również może być różny. Splotki są za sobą łączone w sposób, który zapewnia linom stalowym cechy pozwalające im wykonywanie pewnego typu prac. Dla przykładu – tam, gdzie podstawową przyczyną niszczenia lin stalowych jest ich zmęczenie, stosuje się liny stalowe o liniowym styku drutów. Jest to konieczne np. w maszynach budowlanych czy urządzeniach transportowych. Innym rodzajem lin stalowych są te, w których druty w poszczególnych warstwach stykają się punktowo. Tego typu liny stosuje się tam, gdzie liny stalowe pracują na rozciąganie, np. w masztach telewizyjnych i radiowych, estakadach, naciągach.

System rekrutacyjny do szkół
W Polsce system rekrutacyjny do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oparty jest o skalę ...
Wybór SPA
Moda na zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną i atrakcyjny, młodzieńczy wygląd powoduje, że zwłaszcz...
New Syrena
Do naszego kraju jeszcze nie zawitała moda retro, samochodowa rzecz jasna.Brytyjczycy, wypuścili kil...
Jakie mamy rodzaje okien dachowych?
Budując nasz dom, staramy się jak najlepiej wykorzystać wszystkie pomieszczenia, które w nim ...